V javnih in zasebnih objektih je ohranitev higiensko neoporečne pitne vode izjemnega pomena. Ne glede na vrsto objekta (bolnišnica, hotel...) pa morajo vodovodne inštalacije zagotavljati zanesljivo delovanje in preprečevati stagnacijo vode, ki bi lahko vodila v razvoj škodljivih bakterij.
Te zahteve pa klasične izvedbe inštalacij običajno izpolnjujejo le pogojno - z izvajanjem dodatnih ukrepov, ki se odražajo v visokih stroških. Ravno zato se vse več investitorjev odloča za nove inovativne rešitve, ki zagotavljajo boljšo higieno, nižje stroške in večjo zanesljivost.
Klasična izvedba inštalacij
V klasični izvedbi vodovodne inštalacije so porabniki tople in hladne vode pogosto priključeni s T-kosi, ki povzročijo mrtve rokave in stagnacijo vode. Higiena pitne vode je tu odvisna neposredno od potreb uporabnika, na katere pa vzdrževalec/operater nima vpliva. Najbolj pogosta rešitev za preprečevanje stagnacije pitne vode je redno izpiranje, kar povzroča visoke stroške izvedbe in povečano porabo vode.
Primer "klasične" inštalacije z uporabo T-kosov
Zaporedna inštalacija - korak bližje higienski varnosti
V zaporedni inštalaciji so porabniki posamezne kopalnice ali razvoda priključeni zaporedno, na koncu pa se nahaja porabnik, ki zagotavlja redno porabo vode (npr. WC ali namenski sklop za higiensko splakovanje). Kljub izboljšanju kroženja vode pa ta sistem zahteva dražje materiale in drage higienske splakovalne sklope, vseeno pa se le s težavo vzdržuje zadostno temperaturo hladne vode (< 25 °C). Ravno tako pa samodejno aktiviranje splakovanja povzroča hrup, kar je lahko moteče v okoljih, kot so hoteli ali bolnišnice.
Primer zaporedne inštalacije
Inovativna rešitev: Kemper delilnik pretoka vode
Nemški proizvajalec Kemper je razvil higienski sistem KHS, ki učinkovito preprečuje stagnacijo ter zagotavlja stalno izmenjavo vode. Ključni element je delilnik pretoka vode, ki deluje na osnovi Venturijevega principa in omogoča zanesljiv pretok skozi celotno krožno zanko, na katero je delilnik pretoka vode nameščen - ne glede na to, ali je v tistem trenutku zagotovljena poraba vode na dotični zanki ali pa nekje v nadaljevanju inštalacije.
Primer uporabe Kemper delilnika pretoka (ang. flow-splitter)
Prednosti uporabe inovativnega delilnika pretoka Kemper:
-
- neprekinjen pretok in izmenjava vode – preprečuje zastajanje in razmnoževanje bakterij
- optimalno dimenzioniranje krožnega voda – tako za hladno kot tudi toplo vodo
- znižanje stroškov vzdrževanja – zmanjšuje potrebo po izpiranju in kemični pripravi/obdelavi vode
Prilagodljive rešitve za različne vrste inštalacij
Kemper ponuja več modelov delilnika pretoka, ki omogočajo maksimalno prilagoditev inštalacijam:
|
|
|
- podometne inštalacije (priključki N.N.) |
- nadometne inštalacije (priključki Z.N.) |
- nadometne inštalacije (priključki N.N.) |
Prikaz delovanja
Z uporabo inovativnega Kemper sistema se povečuje varnost in kakovost pitne vode, zmanjšujejo se stroški vzdrževanja, obenem pa se zagotavlja dolgotrajna zanesljivost vodovodne inštalacije.